Návody

Jak nahrát aplikaci O2 TV 2.0 na zařízení se systémem Android

Jak zprovoznit O2 TV 2.0 na systémech Android

(aktualizace pro rok 2024)

Pokud máte chytré multimediální zařízení se systémem android a přestala Vám na zařízení fungovat aplikace O2 TV, případě tato aplikace v zařízení úplně chybí a nedaří se Vám ji najít ani v Google Play, řešení je poměrně jednoduché.

Budete si muset tuto aplikaci do zařízení nainstalovat manuálně z USB flash disku.

-a143071

Co k tomu budete potřebovat? Počítač, USB flash disk, Google účet, nějaký správce souborů pro Android a aplikaci O2 TV 2.0 pro Android.

Postup manuální instalace:

1. Připojte k vašemu PC, nebo notebooku jakýkoliv USB flash disk a stáhnete si do počítače soubor https://www.gelis.cz/user/documents/upload/O2_TV/O2_TV_2.0_2.33.2_zazipovany.zip Tento soubor otevřete a na USB flash DISK zkopírujte soubor O2_TV_2.0_2.33.2_install.apk, který získáte rozbalením staženéhou souboru v odkaze.

2. Přihlaste se v multimediálním zařízení ke svému Google účtu. Ten již pravděpodobně máte, pokud vlastníte nějaký chytrý telefon se systémem Android. Pokud jej nemáte, vytvořte si nový email na stránkách https://accounts.google.com/ a klikněte na tlačítko "Vytvořit účet" vedle tlačítka "Další". Tento účet doporučujeme vytvořit na vašem stolním PC nebo v notebooku. Vyhnete se pozdějším komplikacím. Na některých multimediálních zařízeních se systémem Android může totiž tato registrace končit chybovou hláškou. Jméno a heslo můžete následně používat na všech zařízením se systémem Android, Android TV nebo Google TV. Jen je potřeba mít toto zařízení připojené k internetu.

Google_ucet

3. Poté, co máte na Google vytvořený svůj účet (email na doméně gmail.com) najeďte ve svém multimediálním zařízení na nastavení a přihlaste se ke svému google účtu.

Google_Play

4. Otevřete si aplikace Google Play, která je předinstalovaná ve všech zařízeních s Androidem již z výroby a vyhledejte a nainstalujte si do multimediálního zařízení novou aplikaci FX File Explorer. Je to aplikace, která Vám umožní zobrazovat obsah USB flash disku na vašem zařízení.

FX_File_Explorer

5. Vytáhněte USB flash disk s nahraným souborem O2_TV_2.0_2.33.2_install.apk z PC a zasuňte jej do USB svého multimediálního zařízení.

6. Otevřete nainstalovaný program FX File Explorer a pomocí něj najeďte na zasunutý USB Flash disk, najděte na něm nahraný soubor O2_TV_2.0_2.33.2_install.apk, otevřete jej a nainstalujte do zařízení.

7. HOTOVO! Ve vašem zařízení se objevila aplikace O2 TV 2.0 a můžete se k ní standardně přihlásit pomocí jména a hesla, které vám sdělilo O2 při zřízení služby.

-a143071

Nastavení APN pro Vodafone, O2, T-Mobile, Swan atd.

Pokud si zakoupíte LTE (případně i 2G a 3G) modem přímo u svého operátora, je vždy nastaven pro správné fungování internetu a stačí do něj vložit jen příslušnou aktivovanou SIM kartu. Každý operátor má pro své modemy i své upravené Firmwary. Modemy se tedy neliší jen logem, ale i možnostmi nastavení. To ničemu v zásadě nevadí. Problém ale může nastat v případě, že chcete použít modem zakoupený u operátora se SIM kartou jiného operátora.

Podíváme se, jak jsou na tom naši jednotliví operátoři.

T-Mobile CZ

Český T-Mobile u nás patří z hlediska použití jeho modemů v sítích jiných operátorů k těm nejlepším. Zpravidla všechny jeho modemy nejsou blokované a po vložení SIM jiného operátora se SIM ihned automaticky načte bez žádného nastavování a dokonce jsou zobrazována statistická data (počet stažených dat, síla signálu atd.) pokud tyto informace daný modem a jeho software vůbec podporuje. Není tak rozdíl, jestli do modemu vložíte O2, T-Mobile nebo Vodafone. Modem a internet se chová vždy stejně. Tyto modemy můžete též libovolně používat i v zahraničí se zahraničními SIM. Opět zde nejsou žádná omezení.

O2 CZ

Většina stolních modemů s napájením 12V od operátora O2 CZ se chová stejně jako modemy od T-Mobile. Rovněž se nemusí většina modemů nijak nastavovat a fungují bezchybně v jiných sítích. Problémové jsou ale některé starší USB 2G a 3G modemy, které se musí nastavit manuálně, případně je nelze pro jiného operátora nastavit vůbec (pomoci může pouze přehrání firmwaru, to je ale mnohdy komlikovanější bez 100% jistoty, že se vše podaří jak má). Pokud si ale pořítíte modemy s podporou LTE, kompatibility se bát již nemusíte.

Vodafone CZ

Vodafone patří z hlediska svých modemů pro použití u jiných operátorů k těm nejméně vhodným (snad až na modem CPE B310, který má více možností nastavení než modem Huawei B310 od T-mobile a vložené SIM rozpoznává automaticky také). Ikdyž pro něj většinu modemů vyrábí firma Huawei (tak jako i pro O2 a T-Mobile), rád si je silně branduje.  Kromě úplné změny názvu svých modemů, u kterých téměř nepoznáte, jaké vnitřnosti z jakého modemu od Huawei se v modemu vlastně skrývají, obsahují i silně customizovaný firmware, který tak nějak nepočítá s tím, že by šel modem použít i v síti jiného operátora. Modem se tedy s jinou SIM nepřihlásí k internetu automaticky, ale je potřeba vytvořit APN profily pro jiné operátory (například modem Vodafone B3000, což je vlastně upravený modem Huawei B593). Pro méně zkušené uživatele se tedy riskovat s modemy od Vodafone moc nevyplatí a je lepší se podívat po nějakém modelu od T-Mobile nebo O2. Velmi dobré modemy jsou například Huawei B310, Huawei E5180, Huawei B315, Huawei B890, Huawei B525.

Jiné distribuce modemů

Pokud jste si svůj modem dovezli ze zahraničí, případně koupili nějaký model, který není v nabídce českých operátorů, pravděpodobně se k internetu bez nějakého manuálního nastavení nepřipojíte. Alfou a omegou všech problémů s připojením do sítě je položka "APN". U některých modemů je nastavena na "Auto". Tato volba v mnoha případech pomůže. Pokud ne, mají jednotliví operátoři na svých stránkách návody pro správné nastavení APN.

U českých operátorů stačí do položky APN uvést toto:

T-Mobile: internet.t-mobile.cz

O2: internet

Vodafone: internet

Šlovenští operátoři nají většinou APN rovněž "internet", ale třeba u Swanu (4ka, štvorka) je situace komplikovanější a modem od modemu je potřeba zkoušet tato nastavení:

název profilu: SWAN internet
apn: internet

název profilu: Swan internet2
apn: internet2

název profilu: internet
apn: internet

název profilu: internet
apn: internet2

název profilu: 4ka
apn: internet

Jak zjistit verzi firmware u telefonu RugGear RG129

Telefony RugGear RG129 mají u verze firmware RG129_EE1_1_V18_20180529 problémy se špatně počeštěným menu telefonu, kdy se některé položky v menu nezobrazují v češtině, ale angličtině. Ovládání telefonu tak může být pro některé uživatele docela matoucí a nepohodlné.

Firma RugGear naštěstí vydala nový firmware, který tuto chybu opravil a telefony jsou již plně počeštěny. Bohužel tento firmware nelze nahrát v domácím prostředí a stáhnout si jej někde z internetu. Je potřeba si jej nechat přehrát v autorizovaném servisním středisku. V České republice toto přehrání zajišťuje autorizovaný servis VSP DATA a.s. www.vspdata.cz

Přehrání firmware je v případě záruční opravy zdarma a můžete tento servis kontaktovat přímo, případně telefon reklamovat u svého prodejce.

Na trhu se bohužel u jednotlivých prodejců vyskytují aktualizované i neaktualizované telefony podle toho, jak staré mají skladové zásoby a mnohdy Vám nebudou schopni se 100% jistotou říci, jakou verzi firmware telefon vlastně má. Podle údajů na krabičce to bohužel nepoznáte.

Postup, jak zjistit aktuální firmware v telefonu RugGear RG129 je následující:

1. Na klávesnici u zapnutého telefonu vyťukejte kód *#8888#

2. Zobrazí se Vám skryté menu pro start komplexního testu telefonu.

3. Zmáčkněte levé horní tlačítko na klávesnici "Start"

4. Poté klikněte opět na levé horní tlačítko "Složení"

5. Zobrazí se Vám na malou chvíli verze Firmware telefonu:

a) RG129_EE1_1_V18_20180529 - máte telefon se starým firmwarem, kde jsou chyby v počeštení menu telefonu - pokud Vám to vadí, reklamujte jej.
b) RG129_EE1_1_V18_20190121 (a novější) - Nový Firmware (máte štěstí - máte aktualizovaný telefon s novým plně počeštěným firmwarem telefonu - není potřeba nic dělat :-)

6. Toto menu opustíte krátkých stisknutím červeného tlačítka určeného pro vypnutí telefonu

Vysvětlení parametrů signálu RSRP RSRQ SINR a RSSI

Pokud máte zmatek v hodnotách síly a kvality signálu, které se objevují v menu některých kvalitnějších modemů, tento článěk Vám pomůže některé parametry trochu více objasnit a vysvětlit.

Podlě těchto parametrů můžete často zjistit příčinu nenadálých výpadků připojení k internetu, pomalé nebo kolísavé rychlosti a v některých případech nemožnosti se k internetu vůbec připojit.

 • RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - měření intenzity signálu.
  • Více jako -79 dBm - velmi dobrá síla signálu,
  • Od -80 dBm do -90 dBm - dobrá síla signálu,
  • Od -91 dBm do -100 dBm - slabá síla signálu. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
  • Méně jako -100 dBm - velmi slabá intenzita signálu. Je potřeba použít venkovní anténu.

 

 • RSRQ (dB) - (kvalita přijímaného referenčného signálu) - měření kvality signálu.
  • Více jako -9 dB - velmi dobré,
  • Od -10 dB do -15 dB - dobré,
  • Od -16 dB do -20 dB - špatné. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
  • Méně jako -20 dB – velmi špatné. Je potřeba použít venkovní anténu.

 

 • SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - měření kvality signálu vzhledem k okolnímu rušení.
  • Více jako 21 dB - velmi dobá,
  • Od 13 dB do 20 dB - dobrá,
  • Od 0 dB do 12 dB - špatná. Je potřeba použít venkovní anténu.
  • Méně jak 0 dB – velmi špatná. Je potřeba použít venkovní anténu.

 

 • RSSI - Indikátor intenzity signálu
  • Více jak -73 dBm - velmi dobrý,
  • Od -75 dBm do -85 dBm - dobrý,
  • Od -87 dBm do -93 dBm - špatný. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
  • Méně jako -95 dBm – velmi špatný. Je potřeba použít venkovní anténu.

 

Pokud modem tyto hodnoty nenabízí softvérově, intenzita signálu může být často odhadnutá na základě LED/LCD indikace na zařízení:

Síla signálu

Jednotka hodnoty

Počet čárek/teček (intenzita signálu)

-105...-100

dBm

0

-100...-95

dBm

1

-95...-90

dBm

2

-90...-85

dBm

3

<-85

dBm

4

 

 

Slovenská verze:

 • RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - meranie intenzity signálu.
  • Viac ako -79 dBm - veľmi dobrá sila signálu,
  • Od -80 dBm do -90 dBm - dobrá sila signálu,
  • Od -91 dBm do -100 dBm - slabá sila signálu. Potreba vonkajšej antény alebo nájdenie lepšej polohy modemu
  • Menej ako -100 dBm - veľmi slabá intenzita signálu. Je potrebné použiť vonkajšiu anténu

 

 • RSRQ (dB) - (kvalita prijímaného referenčného signálu) - meranie kvality signálu.
  • Viac ako -9 dB - veľmi dobré,
  • Od -10 dB do -15 dB - dobré,
  • Od -16 dB do -20 dB - zlé. Potreba vonkajšej antény alebo nájdenie lepšej polohy modemu
  • Menej ako -20 dB - veľmi zlé Je potrebné použiť vonkajšiu anténu

 

 • SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - meranie kvality signálu vzhľadom na rušenie.
  • Viac ako 21 dB - veľmi dobré,
  • Od 13 dB do 20 dB - dobrý,
  • Od 0 dB do 12 dB - zlé. Je potrebné použiť vonkajšiu anténu
  • Menej ako 0 dB - veľmi zlé. Je potrebné použiť vonkajšiu anténu

 

 • RSSI - Indikátor intenzity signálu
  • Viac ako -73 dBm - veľmi dobré,
  • Od -75 dBm do -85 dBm - dobrý,
  • Od -87 dBm do -93 dBm - zlé. Potreba vonkajšej antény alebo nájdenie lepšej polohy modemu
  • Menej ako -95 dBm - veľmi zlé. Je potrebné použiť vonkajšiu anténu

 

Keď modem tento softvér neponúka, intenzita signálu môže byť často odhadnutá na základe LED/LCD indikátora zariadenia.

Sila signálu

Jednotka hodnoty

Počet čiarok/bodiek (intenzita signálu)

-105...-100

dBm

0

-100...-95

dBm

1

-95...-90

dBm

2

-90...-85

dBm

3

<-85

dBm

4

 

 

Vliv zapojení a uspořádání pamětí RAM na jejich výkon

Vliv rychlostí u pamětí z hlediska uspořádání čipů na paměti:
Single side paměť - paměťové čipy pouze na jedné straně modulu paměti (je pomalejší)
Double side paměť - paměťové čipy na obou stranách modulu paměti (je rychlejší)

1Rx znamená Single Rank paměť
2Rx znamená Dual Rank paměť

Dual Rank paměti jsou zpravidla o 1-5% rychlejší než single side paměti. Vliv na výkon lze pozorovat především v systémech s integrovanou grafickou kartou (tipicky notebooky a levnější PC s integrovanou grafickou kartou).

Vliv pamětí na výkon z hlediska množství použitých linek (channels).

Vícekanálové zapojení pamětí (tzv. multi-channel) propojuje paměťový řadič a moduly RAM několika kanály a zvyšuje tak datovou propustnost v PC, nebo notebooku. Pokud chcete multi-channel využívat, musíte do zařízení vložit odpovídající počet modulů (2/3/4 - Dual/Triple/Quad Channel), případně jejich dvojnásobek. Čím více linek v PC máte, tím je paměťová propustnost větší.

Single channel - jednokanálové zapojení ramky (obvykle vznikne osazením jednoho kusu pamětu v PC, nebo příliš rozdílnými dvěma a více pamětmi v jednom PC)
Dual Channel - dvoukanálové zapojení ramek (toto řešení je rychlejší, ale je citlivé na podobnosti RAMek - ideální je mít dva stejné moduly, aby spolu běžely v dual channelu.)
Tripple channel - zapojení tří modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)
Quad channel - zapojení čtyř modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)

Rozdíl ve výkonu mezi single channel a dual channej lze pozorovat zejména ve hrách a grafických programech. Nárůst výkonu je mnohdy i dvojnásobný.

Multi-channel a vliv na výkon počítače:
a) Hry a Integrovaná grafická karta – ve hrách můžete získat i desítky procent výkonu navíc u AMD až +100%, u Intelu až +50 %
b) Hry a Samostatná grafická karta – s využitím dedikovaných karet lze v případě Intelu i AMD získat nezanedbatelné zvýšení výkonu o 5-20%.
c) Rendering – U renderingu získáte při využití multi-channel 3 – 20 % výkonu navíc.
d) 3D simulace a kompilace (CAD/CFD výpočty) – v těchto případech můžete získat až 30% výkonu navíc.

Modemy nezakoupené u O2 - nastavení

Nastavení pro operátora O2

https://www.o2.cz/osobni/podpora/nezakoupene-modemy#accordion-a27195-a27197

Pro připojení k internetu od O2 můžete využívat i některé jiné typy ADSL, VDSL a FIBER modemů, než které jste pořídili u operátora O2. Modem je ale potřeba správně nastavit.

Manuální nastavení:

Nastavení ADSL, VDSL, FIBER a Bonding

Nastavení ADSL


Protokol                                              PPP over Ethernet (PPPoE)


Zapouzdření (encapsulation)          LLC případně LLC SNAP


VPI (Virtual Path Identifier)              8


VCI (Virtual Circuit Identifier)          48


ADSL modulace                                 Multi-Standard, G.DMT dle typu: G.992.1 pro ADSL modem 

                                                                                                                        G.992.5 pro ADSL2+ modem


Uživatelské jméno                            O2 (velké O a číslice 2)


Uživatelské heslo                              O2 (velké O a číslice 2)


 

Nastavení VDSL


Protokol                                              PPP over Ethernet (PPPoE)  


Zapouzdření (encapsulation)          LLC, případně LLC SNAP


VLAN                                                   848


Uživatelské jméno                            O2 (velké O a číslice 2)


Uživatelské heslo                              O2 (velké O a číslice 2)


 

Nastavení FIBER a Bonding     

Při konfiguraci WAN je třeba zapnout podporu VLAN.                                            


Protokol                                              PPP over Ethernet (PPPoE)  


VLAN                                                   848


Uživatelské jméno                            O2 (velké O a číslice 2)


Uživatelské heslo                              O2 (velké O a číslice 2)


 

Nastavení O2 TV

Nastavení O2 TV

Modem musí umět nastavit jednotlivé okruhy pro jednotlivé zdířky, jinak není možné ho používat společně s internetem.

Modem musí podporovat Bridge mód (konkrétní port musí byt nastaven pro TV v režimu Bridge).
Pak je potřeba na tomto portu nastavit následující hodnoty:

O2 TV na ADSL

 • VPI 8
 • VCI 35

O2 TV na VDSL

 • VLAN 835

U ADSL i VDSL je potřeba uplatnit prioritizaci dat (QOS) určených pro O2 TV před ostatními, jinak nemusí O2 TV fungovat správně.

O2 TV na FIBER a Bonding

 • VLAN 835
 • přihlašovací jméno/heslo: O2

 

Mastavení pro operátora T-Mobile

Obecné parametry pro nastavení modemu pořízeného mimo T-Mobile nebo za VDSL bonding bridge (Terminátor)

https://www.t-mobile.cz/podpora/technicka-podpora/internet-a-e-mail/pevny-internet-dsl

Při použítí modemu z volného trhu je nezbytné provést ruční nastavení parametrů pro ADSL/VDSL. Názvy polí pro vyplnění jednotlivých parametrů se mohou lišit podle výrobce modemu a funkčnost s naší sítí nelze 100 % garantovat.

Obecné parametry pro ADSL

Parametr Hodnota
WAN service type PPPoE
MTU 1492
VPI 8
VCI 48
PPP Username adsl
PPP Password adsl
DSL standard Annex_B

Obecné parametry pro VDSL

Parametr Hodnota
WAN service type PPPoE
MTU 1492
802.1P Priority 0
802.1Q VLAN ID 848
PPP Username adsl
PPP Password adsl
DSL standard Annex_B

Obecné parametry pro VDSL při zapojení modemu přes VDSL bonding bridge (Terminátor)

Jedná se o zapojení, kdy vede ethernet kabel (RJ45) z Cetin Terminátoru do WAN portu xDSL modemu.

Parametr Hodnota
WAN service type PPPoE
Type Ethernet
MTU 1492
VLAN povolit
802.1P Priority 0
802.1Q VLAN ID 848
PPP Username adsl
PPP Password adsl