Nastavení APN pro Vodafone, O2, T-Mobile, Swan atd.

Pokud si zakoupíte LTE (případně i 2G a 3G) modem přímo u svého operátora, je vždy nastaven pro správné fungování internetu a stačí do něj vložit jen příslušnou aktivovanou SIM kartu. Každý operátor má pro své modemy i své upravené Firmwary. Modemy se tedy neliší jen logem, ale i možnostmi nastavení. To ničemu v zásadě nevadí. Problém ale může nastat v případě, že chcete použít modem zakoupený u operátora se SIM kartou jiného operátora.

Podíváme se, jak jsou na tom naši jednotliví operátoři.

T-Mobile CZ

Český T-Mobile u nás patří z hlediska použití jeho modemů v sítích jiných operátorů k těm nejlepším. Zpravidla všechny jeho modemy nejsou blokované a po vložení SIM jiného operátora se SIM ihned automaticky načte bez žádného nastavování a dokonce jsou zobrazována statistická data (počet stažených dat, síla signálu atd.) pokud tyto informace daný modem a jeho software vůbec podporuje. Není tak rozdíl, jestli do modemu vložíte O2, T-Mobile nebo Vodafone. Modem a internet se chová vždy stejně. Tyto modemy můžete též libovolně používat i v zahraničí se zahraničními SIM. Opět zde nejsou žádná omezení.

O2 CZ

Většina stolních modemů s napájením 12V od operátora O2 CZ se chová stejně jako modemy od T-Mobile. Rovněž se nemusí většina modemů nijak nastavovat a fungují bezchybně v jiných sítích. Problémové jsou ale některé starší USB 2G a 3G modemy, které se musí nastavit manuálně, případně je nelze pro jiného operátora nastavit vůbec (pomoci může pouze přehrání firmwaru, to je ale mnohdy komlikovanější bez 100% jistoty, že se vše podaří jak má). Pokud si ale pořítíte modemy s podporou LTE, kompatibility se bát již nemusíte.

Vodafone CZ

Vodafone patří z hlediska svých modemů pro použití u jiných operátorů k těm nejméně vhodným (snad až na modem CPE B310, který má více možností nastavení než modem Huawei B310 od T-mobile a vložené SIM rozpoznává automaticky také). Ikdyž pro něj většinu modemů vyrábí firma Huawei (tak jako i pro O2 a T-Mobile), rád si je silně branduje.  Kromě úplné změny názvu svých modemů, u kterých téměř nepoznáte, jaké vnitřnosti z jakého modemu od Huawei se v modemu vlastně skrývají, obsahují i silně customizovaný firmware, který tak nějak nepočítá s tím, že by šel modem použít i v síti jiného operátora. Modem se tedy s jinou SIM nepřihlásí k internetu automaticky, ale je potřeba vytvořit APN profily pro jiné operátory (například modem Vodafone B3000, což je vlastně upravený modem Huawei B593). Pro méně zkušené uživatele se tedy riskovat s modemy od Vodafone moc nevyplatí a je lepší se podívat po nějakém modelu od T-Mobile nebo O2. Velmi dobré modemy jsou například Huawei B310, Huawei E5180, Huawei B315, Huawei B890, Huawei B525.

Jiné distribuce modemů

Pokud jste si svůj modem dovezli ze zahraničí, případně koupili nějaký model, který není v nabídce českých operátorů, pravděpodobně se k internetu bez nějakého manuálního nastavení nepřipojíte. Alfou a omegou všech problémů s připojením do sítě je položka "APN". U některých modemů je nastavena na "Auto". Tato volba v mnoha případech pomůže. Pokud ne, mají jednotliví operátoři na svých stránkách návody pro správné nastavení APN.

U českých operátorů stačí do položky APN uvést toto:

T-Mobile: internet.t-mobile.cz

O2: internet

Vodafone: internet

Šlovenští operátoři nají většinou APN rovněž "internet", ale třeba u Swanu (4ka, štvorka) je situace komplikovanější a modem od modemu je potřeba zkoušet tato nastavení:

název profilu: SWAN internet
apn: internet

název profilu: Swan internet2
apn: internet2

název profilu: internet
apn: internet

název profilu: internet
apn: internet2

název profilu: 4ka
apn: internet