Vliv zapojení a uspořádání pamětí RAM na jejich výkon

Vliv rychlostí u pamětí z hlediska uspořádání čipů na paměti:
Single side paměť - paměťové čipy pouze na jedné straně modulu paměti (je pomalejší)
Double side paměť - paměťové čipy na obou stranách modulu paměti (je rychlejší)

1Rx znamená Single Rank paměť
2Rx znamená Dual Rank paměť

Dual Rank paměti jsou zpravidla o 1-5% rychlejší než single side paměti. Vliv na výkon lze pozorovat především v systémech s integrovanou grafickou kartou (tipicky notebooky a levnější PC s integrovanou grafickou kartou).

Vliv pamětí na výkon z hlediska množství použitých linek (channels).

Vícekanálové zapojení pamětí (tzv. multi-channel) propojuje paměťový řadič a moduly RAM několika kanály a zvyšuje tak datovou propustnost v PC, nebo notebooku. Pokud chcete multi-channel využívat, musíte do zařízení vložit odpovídající počet modulů (2/3/4 - Dual/Triple/Quad Channel), případně jejich dvojnásobek. Čím více linek v PC máte, tím je paměťová propustnost větší.

Single channel - jednokanálové zapojení ramky (obvykle vznikne osazením jednoho kusu pamětu v PC, nebo příliš rozdílnými dvěma a více pamětmi v jednom PC)
Dual Channel - dvoukanálové zapojení ramek (toto řešení je rychlejší, ale je citlivé na podobnosti RAMek - ideální je mít dva stejné moduly, aby spolu běžely v dual channelu.)
Tripple channel - zapojení tří modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)
Quad channel - zapojení čtyř modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)

Rozdíl ve výkonu mezi single channel a dual channej lze pozorovat zejména ve hrách a grafických programech. Nárůst výkonu je mnohdy i dvojnásobný.

Multi-channel a vliv na výkon počítače:
a) Hry a Integrovaná grafická karta – ve hrách můžete získat i desítky procent výkonu navíc u AMD až +100%, u Intelu až +50 %
b) Hry a Samostatná grafická karta – s využitím dedikovaných karet lze v případě Intelu i AMD získat nezanedbatelné zvýšení výkonu o 5-20%.
c) Rendering – U renderingu získáte při využití multi-channel 3 – 20 % výkonu navíc.
d) 3D simulace a kompilace (CAD/CFD výpočty) – v těchto případech můžete získat až 30% výkonu navíc.