Vliv zapojení a uspořádání pamětí RAM na jejich výkon

Vliv rychlostí u pamětí z hlediska uspořádání čipů na paměti:
Single side paměť - paměťové čipy pouze na jedné straně modulu paměti (je pomalejší)
Double side paměť - paměťové čipy na obou stranách modulu paměti (je rychlejší)

1Rx znamená Single Rank paměť
2Rx znamená Dual Rank paměť

Dual Rank paměti jsou zpravidla o 1-5% rychlejší než single side paměti. Vliv na výkon lze pozorovat především v systémech s integrovanou grafickou kartou (tipicky notebooky a levnější PC s integrovanou grafickou kartou).

Vliv pamětí na výkon z hlediska množství použitých linek (channels).

Vícekanálové zapojení pamětí (tzv. multi-channel) propojuje paměťový řadič a moduly RAM několika kanály a zvyšuje tak datovou propustnost v PC, nebo notebooku. Pokud chcete multi-channel využívat, musíte do zařízení vložit odpovídající počet modulů (2/3/4 - Dual/Triple/Quad Channel), případně jejich dvojnásobek. Čím více linek v PC máte, tím je paměťová propustnost větší.

Single channel - jednokanálové zapojení ramky (obvykle vznikne osazením jednoho kusu pamětu v PC, nebo příliš rozdílnými dvěma a více pamětmi v jednom PC)
Dual Channel - dvoukanálové zapojení ramek (toto řešení je rychlejší, ale je citlivé na podobnosti RAMek - ideální je mít dva stejné moduly, aby spolu běžely v dual channelu.)
Tripple channel - zapojení tří modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)
Quad channel - zapojení čtyř modulů komunikujících vzájemně (podporují jen některé desky)

Rozdíl ve výkonu mezi single channel a dual channej lze pozorovat zejména ve hrách a grafických programech. Nárůst výkonu je mnohdy i dvojnásobný.

Multi-channel a vliv na výkon počítače:
a) Hry a Integrovaná grafická karta – ve hrách můžete získat i desítky procent výkonu navíc u AMD až +100%, u Intelu až +50 %
b) Hry a Samostatná grafická karta – s využitím dedikovaných karet lze v případě Intelu i AMD získat nezanedbatelné zvýšení výkonu o 5-20%.
c) Rendering – U renderingu získáte při využití multi-channel 3 – 20 % výkonu navíc.
d) 3D simulace a kompilace (CAD/CFD výpočty) – v těchto případech můžete získat až 30% výkonu navíc.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení